Karışık Yüzme Teknikleri

Profesyonel yüzme kurlarında bütün tekniklerin öğretilmesi, eğitmenlerin kalitesine bağlıdır. Yüzme kurslarında kursiyerlere gösterilen yüzme teknikleri bünyesinde karışık yüzme teknikleri ve diğer tüm teknikler rahatlıkla gösterilmektedir. Ancak karışık yüzme teknikleri, belirli yarışlarda kendini göstermektedir. Karışık yüzme teknikleri için yüzücülerin, hangi teknikleri rahatlıkla öğrendikleri ve bildikleri önemlidir. Genellikle tüm öğretilen yüzme stillerinin bir arada bulunması nedeni ile tercih edilen bir tekniktir. Yüzme antrenörleri tarafından stil olarak yoğun bir şekilde kursiyerlere gösterildikleri bilinmektedir. Yeni dönen yüzücüler ise bu noktada oldukça başarılı olmuşlardır.

Karışık yüzme teknikleri, sporcular tarafından bilinen en iyi yüzme stilleri belirlendikten sonra yarışa katılacakları güzergâhı ve metreyi belirleyeceklerdir. Genellikle yüzücüler kelebek yüzme stilini başlangıç olarak tercih edeceklerdir. Yüzme sırasında kişilerin belirleyeceği mesafeler boyunca seçilen yüzme stili ile yüzülür. Aynı zamanda bu metre sayısı ilk anda 50 ile 200 arasında değişmektedir. Bir sonraki adım ise diğer stile geçilmesi olacaktır. Hızlı bir şekilde diğer stile geçilmesi doğrultusunda bu adımdan ilerlemesi gerekecektir. Sırt üstü yüzme stili ikinci teknik olarak seçilecektir. Karışık yüzmenin bir diğer aşaması ise yine aynı durumda iken mesafe olarak 50 ile 200 metre aralığında yüzme belirlenecektir.

Karışık yüzme teknikleri için üçüncü stil olan stil ise kurbağalama stilidir. Burada da yarışçı 50 ile 200 metre arasında yüzmeyi tercih edecektir. Sonraki ve son olan yüzme stili ise serbest stildir. Serbest stil ile kişinin turu tamamlaması beklenecektir. Ancak karışık bayrak yarışlarında durum daha farklı olarak tercih edilebilmektedir. Sırtüstü, kurbağa, kelebek ve serbest olarak sıralanan stiller ile yüzücüler bayrak yarışlarını tamamlayacaklardır. Yüzme stilleri arasında birçok kişinin tercihi olan karışık yüzme sitili, profesyonel bir etki yaratacaktır.