Bebek Yüzme Programları Hakkında Bilinmeyenler

Bebek Yüzme Programları Hakkında Bilinmeyenler

0 ile 4 yaş arasındaki bebeklere yüzme eğitimi profesyoneller tarafından verilmelidir. Yüzme eğitimi programı öğrencinin yaşına göre 3 temel sınıftan oluşmaktadır. Çocukların becerilerine göre sınıflar oluşmaktadır. Bebek yüzme programı hazırlanırken içinde bulunduğu ay önem taşımaktadır. Yüzme eğitimi aşamaları 5 hafta sürmektedir. Yüzme dersleri 1 günde 30 dakika olarak verilmektedir. Uzmanlar eğitim programlarının mutlaka 30 dakika olması gerektiğinin önemi üzerinde durmaktadır.

Eğlenceli Yüzme Programları

Dersler bebekler ve çocukların etkileşim, görme, doğal rekabet yolu ile öğrenme özellikleri göz önünde tutularak planlanmaktadır. Derslerin hem eğitici hem de eğlenceli olarak geçmesi hedeflenmektedir. Bebekleri geliştirmek, benzersiz sosyal aktivite ortamları sunmak amacı ile grup halinde, ebeveyn katılımı ile de yüzme dersleri verilmektedir. Bebek yüzme dersi özel olarak da alınabilir. Yüzme eğitimi verilirken gruplar benzer niteliklere sahip bebeklerin bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Dersler grup olarak işlendiğinde bebek sayısı 4 ile 8 arasında değişmektedir.

Küvetlerde Yüzme Eğitimi

Bebeklerin doğduğu haftadan itibaren yüzme eğitimine başlaması önerilir. Küvetlerle yüzme eğitimi profesyonel şekilde verilmektedir. Bebekler henüz emekleyemediği, yürüyemediği için su içerisinde nispeten daha rahat hareket edebilir. Bebeklerin duyu organlarını kullanması için de su mükemmel bir ortamdır. Yüzme eğitimi programı aşamalardan oluşmaktadır. Nefes tutma refleksleri güçlü olan bebeklerin zamanla yüzme konusunda hızla gelişimleri de mümkündür. Su altına sorunsuz şekilde dalabilen bebekler ileri ki dönemlerde de sorun yaşamayacaktır.

Çeşitli Aylardaki Bebeklerde Yüzme Eğitimi

1 ile 3 yaş arasındaki bebeklerde eğitimlerde çocuklara nefes tutma alışkanlıkları kazandırılmaya çalışılmalıdır. Bebekler 0 ile 1 yaş arasında yüzme eğitimi almamış ise suyu itme, kollarını kullanarak kendine doğru çekme ve geri itme, kafalarını sağa sola döndürme gibi beceriler geliştirilmeye çalışılmalıdır. Bebek yüzme dersleri profesyoneller aracılığı ile özel olarak da verilmektedir. Bebeklere dersler hazırlanırken programlar planlı olarak hazırlanmakta. Bebeklerin fiziksel güçlerini fark ettiğinde daha doğru şekilde kullanmalarını sağlamak gerekir. Eğitmenlerin desteği ile bebekler zamanla tek başına da yüzmeyi öğrenecektir. Su altında yüzebilme becerisi geliştirilmelidir.